TAJEMNICZY ŚWIAT KWIATÓW W SZTUCE OCZAMI OGRODNIKA

W miniony czwartek 7 czerwca, wieczór w Artykwariacie przyniósł wszystkim naszym gościom mnóstwo emocji. Ogrodniczy wykład o kwiatach w sztuce przyciągnął wielu zainteresowanych, a galeria wypełniła się po brzegi. Tomasz Michalik – dyrektor firmy Vitroflora, ogrodnik z zamiłowania i wykształcenia, znawca botaniki i ogrodniczych niuansów odsłonił przed wielbicielami sztuki tajemnice kwiatów i poszerzył nasze spojrzenie na obiekty prezentowane w ramach wystawy Tajemniczy Ogród.

Niezwykle interesujące były interpretacje artystycznych roślin pod kątem cech botanicznych. W wielu przypadkach krytyczne spojrzenie ogrodnika na kwiaty w sztuce rozwiało wątpliwości co do identyfikacji gatunku.

Słuchacze mogli dowiedzieć się więcej o pstrokatych tulipanach z obrazów flamandzkich malarzy i wirusach atakujących cebulki tych pięknych kwiatów.

Piwonie i róże nie mają już przed nami tajemnic. Prezentacja i porównanie licznych kwiatów i kwiatostanów z rodziny asteraceae, otworzyło nam oczy na martwe natury z przełomu XIX i XX wieku, rzekomo przedstawiające chryzantemy.

Ogrodniczy punkt widzenia okazał się także potwierdzać stricte artystyczne fakty dotyczące obrazu Ślewińskiego – musiał on malować bardzo szybko, gdyż petunie przedstawione w wazonie więdną w krótkim czasie.

Mamy dobrą wiadomość dla nieobecnych i tych, którzy chcą przypomnieć sobie najważniejsze wątki poruszone przez naszego Gościa: udało nam się zarejestrować ten fascynujący wykład! Jest dostępny w całości do obejrzenia na naszym kanale youtube! Wystarczy jedno kliknięcie w link poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=iAM5lDNN2Is&feature=youtu.be

Kolejne i ostatnie już spotkanie z serii kwiatowych, opowiadających o sztuce odbędzie się 14 czerwca w czwartek o godzinie 19. Prelegentka Julia Błaszczyńska – zajmująca się w Artykwariacie porcelaną, przygotowała dla Państwa mnóstwo fascynujących zagadnień o historii i sposobach dekorowania porcelany motywami kwiatów. Więcej informacji tutaj: https://www.facebook.com/events/2025204311052551/

Wystawa Tajemniczy Ogród trwa do końca czerwca, to ostatni dzwonek, by ją zobaczyć! Zapraszamy!