PORCELANA JAK MALOWANA? – RELACJA Z WYKŁADU

Za nami ostatni z cyklu wykładów towarzyszących wystawie Tajemniczy Ogród. O kwiatach, które możemy znaleźć na europejskiej porcelanie opowiadała Julia Błaszczyńska.

Badanie malatur pojawiających się na porcelanowych naczyniach sprowokowało wiele intrygujących pytań: dlaczego we wzorze nazywanym wzorem cebulowym nie możemy znaleźć ani jednej cebuli, a w zamian za to widzimy granaty i brzoskwinie? Dlaczego wzór kwiatowy nazywany indiańskim nie ma nic wspólnego z rdzennymi mieszkańcami Ameryki? Kim byli blaumalerzy i czym różnili się od hausmalerów?

Wszystkich zainteresowanych odpowiedziami na powyższe pytania, tych obecnych i nieobecnych na wykładzie, zapraszamy do zapoznania się z rozdziałem poświęconym porcelanie w katalogu wystawy Tajemniczy Ogród, dostępnym online: http://www.artykwariat.pl/katalog-tajemniczy-ogrod.pdf

Wykład był chronologiczną opowieścią o dekorowaniu porcelany motywami kwiatowymi, która rozpoczęła się wraz z początkiem produkcji porcelany w Europie. Kwiaty to jeden z najczęstszych motywów pojawiających się na porcelanowych naczyniach, dlatego śledząc ich ewolucję i przyglądając się różnym formom, które przybierają poznajemy część historii sztuki użytkowej.

Podczas wykładu Julia opowiedziała o porcelanowych naczyniach z XVIII wieku, których dekoracja inspirowana była motywami orientalnymi oraz kwiatami rodzimymi. Manufaktura w Miśni chętnie sięgała po kwiatowe motywy, jednym z najpopularniejszych była (i wciąż jest) róża miśnieńska.

Wspólnie obejrzeliśmy przykłady filiżanek biedermeierowskich, secesyjnych i w stylu Art deco. Z zachwytem i niedowierzaniem przyglądaliśmy się pełnoplastycznemu porcelanowemu bukietowi kwiatów z 1749 roku.

Prezentowany materiał naukowy dotyczący sposobów i historii zdobień, przeplatany był ciekawostkami z rynku sztuki oraz wizualnymi żartami, które ubarwiły opowiadanie prelegentki. Spore poruszenie wzbudziły doniesienia z rynku sztuki – ostatnio za zawrotną kwotę 1 152 500 dolarów sprzedany został serwis dekorowany motywem kwiatowym „Liść tytoniu”.

Wystawa Tajemniczy Ogród potrwa jeszcze do 30 czerwca – serdecznie zapraszamy!