O BLOGU

W 1891 roku Oscar Wilde zakończył przedmowę do „Portretu Doriana Graya” przewrotnym zdaniem: „All art is quite useless!”. W zamyśle autora jedynym uzasadnieniem powstania dzieła sztuki było wywoływać zachwyt i fascynację.

Można kwestionować zasadność takiego argumentu, powołując się na długą listę możliwych „użyć” sztuki. Karierę w tym zakresie zrobiły przede wszystkim sztuki dekoracyjne i wzornictwo przemysłowe, modnie nazywane designem. Funkcjonalność przedmiotu nie pozbawia go statusu dzieła sztuki. Na przekór Oscarowi, uważamy, że sztuka użytkowa i sztuka wysoka mają wspólny mianownik, obcowanie z nimi niesie ze sobą olbrzymi potencjał rozmaitych emocji – zachwyca, irytuje i zadziwia.

Na blogu galerii ARTYKWARIAT dzielimy się naszym codziennym doświadczaniem piękna sztuki, śledzeniem historii przedmiotów oraz refleksją nad ich wartością. Zdajemy także relacje z wydarzeń i opowiadamy co dzieje się w Artykwariacie. Życzymy miłej lektury, mamy nadzieję, że rozgościcie się na naszym blogu i zostaniecie tu na dłużej!

Dodaj komentarz