SPOTKANIE ZE SZTUKĄ: ART DÉCO. BIŻUTERIA, KTÓRA NIGDY NIE WYCHODZI Z MODY

,,Uwielbiam nosić klejnoty. Bynajmniej nie dlatego, że należą do mnie. Nie da się przecież posiąść blasku, można go tylko podziwiać”.  – Tak o biżuterii mówiła Elizabeth Taylor. Na czwartkowym spotkaniu ze sztuką też mieliśmy okazję podziwiać blask nietuzinkowej biżuterii. Blask, który mimo upływu wielu dekad ani trochę nie stracił mocy i nadal zachwyca kolejne pokolenia kobiet ceniących ponadczasowy styl.

Anna Dobaczewska wprowadziła nas w świat stylu art déco i zgodnie z tytułem spotkania, udowodniła że nie wychodzi on z mody. Za fenomenem i charakterem biżuterii art déco stał szereg przemian społecznych  które zapoczątkowała XIX wieczna rewolucja przemysłowa, a przypieczętowała emancypacja kobiet, epoka jazzu i dancingów, czyli szalone lata dwudzieste.

Art déco pełnymi garściami czerpało z dynamicznie żyjącego i wciąż zmieniającego się świata, przebojem wdzierając się we wszystkie dziedziny twórczości artystycznej. Styl ten nie ominął także biżuterii, nadając jej niezwykły charakter, który jeszcze na wiele pokoleń ma szansę zachować aktualność.

Pierścionek z diamentem i szafirami, ok. 1930 r.

Biżuteria art déco w pełni odzwierciedla charakter kobiety drugiej dekady XX wieku – odważnej, niezależnej i nowoczesnej. Dziś kobiety też takie są! Nie dziwi więc, że równie często jak przed stuleciem,  lubią swą nowoczesność podkreślać. Geometryczna forma, inspirowana wszystkim co ukształtowało nowoczesny świat, forma dynamiczna, ale i elegancka zarazem, doskonale się do tego nadają.

Spinka/broszka, Niemcy, Pforzheim, lata 30. XX wieku, Theodor Fahrner

Nowoczesne były nie tylko formy wyrobów jubilerskich lecz także materiały, które zaczęto wówczas odkrywać i stosować. Pozwalały one na wytwarzanie biżuterii na większą niż dotychczas skalę, zachowując jednocześnie szlachetność i nadając nowych walorów. Jeszcze na kilka dekad przed dojściem do głosu stylu art déco, nikt nawet nie pomyślałby że biżuterię zainspirować  może kolejowy semafor, czy instrumenty orkiestry jazzowej. Jak do tego wszystkiego doszło? Dzięki pasjonującemu wystąpieniu Anny Dobaczewskiej, mogliśmy się o tym przekonać.

Bransoletka z diamentami i cytrynami, pocz. XX wieku

Najlepszym dowodem na to że biżuteria art déco nie wychodzi z mody, było imponujące zainteresowanie wystąpieniem. Dopisała zarówno frekwencja jak i aktywność naszych gości, którzy chętnie zadawali pytania na sali i później przy naszych biżuteryjnych gablotach.

Projekt Miś w Artykwariacie

Spotkanie ze sztuką uświetnili dodatkowo wyjątkowi Goście – Monika i Adam z Projektu Miś.  Projekt Miś to poznańska inicjatywa, która poprzez postać pluszowego niedźwiadka porusza ważne społecznie tematy. Miś pojawia się na wydarzeniach w całej Wielkopolsce, aby promować i edukować w zakresie ekologii, kultury historii i sztuki. Bogate życie kulturalne Misia możecie śledzić na facebooku: https://www.facebook.com/projektmis19/

Dziękujemy wszystkim serdecznie za przybycie!