MIMETYZM I WYOBRAŹNIA – RELACJA Z WYKŁADU

Za nami pierwszy z cyklu wykład towarzyszący wystawie Tajemniczy Ogród.  O mimetyzmie i wyobraźni artystycznej, a także ciekawostkach dotyczących kwiatów i ich rozpoznawania oraz znaczeniu poszczególnych gatunków w kulturze, opowiadała Zofia Strzelczyk, kuratorka wystawy.

Wykład zgromadził liczne grono kwiatowych wielbicieli, głównie wielbicielek. Widownia była bardzo wymagająca, a przy tym niezwykle wdzięczna. Panie żywo reagowały na prezentowane fotografie i obrazy, dyskutowały między sobą i na bieżąco komentowały kwiatowe dzieła – natury i artystów.

Zosia opowiedziała o dziewiętnastowiecznej mowie kwiatów, porównała ją ze współczesną ich symboliką. Urzekła Gości historią miłości Tristana i Izoldy, których groby połączył magiczny głóg. Największe wrażenie jednak zrobiły kwiatowe wiadomości rodem z Wielkiej Brytanii o prymulkach i dzikiej marchwi.

Wiele zagadnień poruszonych na wykładzie znaleźć można w katalogu wystawy dostępnym online pod tym linkiem:http://www.artykwariat.pl/katalog-tajemniczy-ogrod.pdf

Bardzo cieszymy się z aktywnego udziału słuchaczy w czwartkowej prelekcji oraz emocji, które wzbudziły kwiaty z kolekcji Artykwariatu. Dziękujemy za obecność i zapraszamy na kolejny wykład już we wtorek, 29 maja, o godzinie 19.

Martyna Kliks opowie o miłości Holendrów do kwiatów. Uczucie wybuchło gwałtownie i stało się prawdziwą obsesją. Echa tej kwiatowej manii będziemy próbować odnaleźć w twórczości artystów holenderskich z XIX i XX wieku. Więcej tutaj: https://www.facebook.com/events/135223970671859/