ARTDEKADA – 10 LAT ARTYKWARIATU – FOTORELACJA

W 2019 roku mija 10 lat od powstania galerii ARTYKWARIAT. W ramach obchodów tej okrągłej rocznicy zorganizowaliśmy ARTDEKADĘ – 10 Spotkań ze sztuką na 10-lecie galerii. Do udziału zaprosiliśmy naukowców, muzealników i kolekcjonerów z całej Polski. W ramach swoich wystąpień, które odbywały się na przestrzeni maja i czerwca, poruszyli oni tematy związane z szeroko pojętym kolekcjonowaniem. Uzupełnieniem wydarzenia była wystawa unikatowych srebrnych sitek do herbaty „Kolekcja Piękna”.

9 maja uroczyście zainaugurowaliśmy obchody 10-lecia działalności galerii Artykwariat. W ramach inauguracji odbył się również wernisaż wystawy „Kolekcja Piękna”, która prezentowała unikatowy zbiór srebrnych sitek, gromadzonych przez właścicieli galerii ponad dekadę.

9 maja 2019 r. – inauguracja ARTDEKADY

Ostatnie poprawki przed wernisażem wystawy „Kolekcja Piękna”

Tytuł wystawy „Kolekcja Piękna” ma dwojakie znaczenie. Po pierwsze, wskazuje na przedmiot kolekcjonowania: kolekcjoner sztuki, jest przede wszystkim kolekcjonerem piękna – piękna, które materializuje się w zbieranych przedmiotach.

Wystawa srebrnych sitek do herbaty „Kolekcja Piękna”

Po drugie, piękno zgromadzonych obiektów działa ze zwielokrotnioną siłą, kiedy prezentowane jest wspólnie. Każdy obiekt z osobna zachwyca myślą projektową, drobiazgowym opracowaniem i kunsztem wykonania, lecz wszystkie przedmioty zgromadzone razem tworzą nową jakość, stają się nowym dziełem sztuki.

Na wystawie zaprezentowanych zostało około 150 srebrnych sitek, a to tylko część całej kolekcji!

Pierwszy z serii wykładów poprowadziła prof. Marta Smolińska z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Opowiedziała o twórczości Olgi Boznańskiej- transmigrantki i singielki z wyboru występującej na scenach artystycznych Krakowa, Monachium i Paryża. Portrety pędzla Olgi Boznańskiej są opisywane jako pogłębione psychologicznie. Ona sama podkreślała ich uczciwość i pańskość. Wspólnie z prof. Smolińską zastanowiliśmy się co to jednak znaczy w relacji do materii malarskiej oraz środków wyrazu, którymi operowała Boznańska? Dlaczego malowane przez nią postaci z jednej strony sprawiają wrażenie intensywnie obecnych, z drugiej zaś pozostają jakby za mgłą?

Marta Smolińska prowadzi wykład „Obrazy uczciwe i pańskie” o twórczości Olgi Boznańskiej

W Noc Muzeów zaprosiliśmy Poznaniaków i turystów, by dołączyli do elitarnego grona kolekcjonerów sztuki! Wspólna zabawa przy artystycznej grze memory wprowadziła ich w świat kolekcjonowania. Dzięki swojej spostrzegawczości oraz umiejętności szybkiego zapamiętywania gromadzili swoje własne kolekcje wybitnych dzieł europejskich malarzy.

Noc Muzeów w Artykwariacie, artystyczna gra memory

Noc Muzeów w Artykwariacie

Główną bohaterką kolejnego spotkanie ze sztuką w ramach ARTDEKADY była dawna biżuteria.  Nikt nie przechodzi obok niej obojętnie. Pociąga, uwodzi i kusi zarówno kobiety jak i mężczyzn. Współczesne wyroby jubilerskie, powielane w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy, nigdy nie będą w stanie jej dorównać – o tym przekonywała podczas wykładu Anna Dobaczewska.

Anna Dobaczewska prowadzi wykład „Kobieta w dawnej biżuterii jako synonim współczesnej kobiety”

Na przełomie maja i czerwca odbyły się warsztaty fotograficzne „Głębia wyobraźni. Fotografia inspirowana malarstwem”. Gościliśmy w Artykwariacie duet fotografów Ewę Bielańczyk-Obst i Sławomira Obsta. Spotkania były podzielone na część teoretyczną i praktyczną. Na planie zdjęciowym prowadzący wraz z uczestnikami budowali martwą naturę inspirując się wybranym obrazem malarskim.

Warsztaty fotograficzne „Głębia wyobraźni” prowadzone przez Ewę Bielańczyk-Obst i Sławomira Obsta

Pod koniec maja gościem Artykwariatu była Anna Katarzyna Maleszko, starszy kustosz kolekcji sztuki japońskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Anna Katarzyna Maleszko od lat popularyzuje sztukę japońską w Polsce i za granicą. Organizuje wystawy, jest autorką licznych opracowań na temat sztuki japońskiej, redaguje i tłumaczy także książki poświęcone sztuce dalekowschodniej. Podczas wykładu „Od ukiyo-e do shin hanga” opowiedziała o historii drzeworytu japońskiego.

Anna Katarzyna Maleszko prowadzi wykład „Od ukiyo-e do shin hanga. Barwny świat drzeworytu japońskiego”

Co naprawdę może dziś technolog – konserwator w starciu z niepewnością uczestnika rynku sztuki? – o tym opowiadał, w gorący czerwcowy czwartek, dr Mirosław Wachowiak z UMK w Toruniu. Wykład „Autentyczne-nieautentyczne-wątpliwe?” był próbą podzielenia się obiektywną, opartą na fizykochemicznych metodach badawczych wiedzą o technice malarskiej i jej materiałach, chwilami pozwalającą odkrywać tajemnice i wątpliwości wokół rzekomych oryginałów ze świata obrazów.

Mirosław Wachowiak prowadzi wykład „Autentyczne-nieautentyczne-wątpliwe? Możliwości i ograniczenia konserwatorsko-technologicznej oceny malarskich dzieł sztuki”

W połowie czerwca zaprosiliśmy na rozmowę Julii Błaszczyńskiej z Dominikiem Klińskim – współwłaścicielem spółki BAZAR POZNAŃSKI S.A. Rozmowa dotyczyła Hotelu Bazar – ikony Poznania i znaczącej część historii Polski, jego przeszłości i przeszłości. Podczas krótkiego spaceru po budynkach Bazaru nasi goście dowiedzieli się kim są obecni właściciele budynku, i jakie mają wobec niego plany.

Julia Błaszczyńska przybliża historię Hotelu Bazar

Dominik Kliński oprowadza uczestników spotkania po Sali Białej w Hotelu Bazar

18 czerwca odbył się wykład poświęcony kilimom – niegdyś jednemu z najpopularniejszych w polskich domach elementowi artystycznego wyposażenia, z których wyrobu słynął nasz kraj zarówno przed II wojną światową jak i przez dziesięciolecia również po niej. Wspólnie z prof. Piotrem Kordubą, miłośnikiem i zbieraczem kilimów, zastanawialiśmy się nad fenomenem polskiego kilimu, nad jego znaczeniem we wnętrzu, poznaliśmy najciekawszych projektantów oraz wytwórnie,  rozmawialiśmy także o sytuacji kilimów na współczesnym rynku antykwarycznym.

Piotr Korduba prowadzi wykład „Polskie kilimy XX wieku – historia i rynek sztuki”

Podczas kolejnego spotkania Michał Błaszczyński z Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu, człowiek przed którym wyroby ze srebra nie mają żadnych tajemnic,  udowodnił nam, że sitko do herbaty może być dziełem sztuki. Sitko może być również podróżą w dalekie kraje, może być historią sztuki w pigułce – przekonaliśmy się, że sitko może wiele!

Michał Błaszczyński prowadzi wykład „Dziury w całym – kolekcja srebrnych sitek do herbaty”

Michał Błaszczyński oprowadza po wystawie „Kolekcja Piękna”

Cykl wykładów w ramach ARTDEKADY zakończyło spotkanie w Centrum Kultury Zamek, które poprowadziła Martyna Kliks. Była to drugą część Malarskich Morskich Opowieści – poruszone zostały nowe wątki, pojawiły się nowe postacie. Wypłynęliśmy jeszcze dalej, w głąb holenderskiej historii malarstwa marynistycznego.

Martyna Kliks prowadzi wykład „Malarskie Morskie Opowieści”

10-urodziny chcieliśmy świętować w jak największym gronie, dlatego o ARTDEKADZIE głośno było w lokalnych mediach, a nasze plakaty wisiały na słupach ogłoszeniowych i citylightach na terenie całego Poznania. Szacujemy, że ARTYKWARIAT podczas obchodów 10-lecia odwiedziło ponad 1000 osób! Dziękujemy, że byliście z nami!

Plakaty ARTDEKADY na ulicy Towarowej w Poznaniu

Nasza urodzinowa wystawa

Wywiad ze współwłaścicielem galerii ARTYKWARIAT, wyemitowany w telewizji WTK: https://epoznan.pl/news-news-95004-Art%7Cdekada_w_galerii_ARTYKWARIAT

Artykuł o ARTDEKADZIE w Gazecie Wyborczej Poznań: http://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36000,24833805,wszystko-zaczelo-sie-od-sitka-do-herbaty-galeria-artykwariat.html