Scena na pastwisku

011033   Eugene Joseph VERBOECKHOVEN  [1798/99-1881]
Scena na pastwisku/Osioł, owca i koza na pastwisku, 1835 r.
olej na płótnie, wym.: 86 x 102,5 cm
sygn. l.d.: "Eugene Verboeckhoven. 1835."

Eugene Joseph VERBOECKHOVEN
[1798/99 Warneton- 1881 Bruksela] 
Malarz animalista wychowujący się w rodzinie o silnych tradycjach artystycznych. Jego ojciec Barthélemy Verboeckhoven (1759-1840) był rzeźbiarzem, a młodszy brat Louis Charles (1802 -1889)  - malarzem marynistą.
 
Verboeckhoven studia malarskie ukończył w Akademii w Gandawie, w pracowni pejzażysty i malarza zwierząt Balthasara Paula Ommegacka (1755-1826). Odbył liczne podróże po Europie, kilkakrotnie odwiedzał Francję, Anglię, a także Włochy i  Niemcy. Na stałe mieszkał w Brukseli, gdzie w 1827 roku otworzył pracownię. Głównym tematem jego obrazów były przedstawienia zwierząt na tle krajobrazu.
 
Inspiracji jego płótnom dostarczały prace nauczyciela - Ommegacka, ale także XVII-wieczni mistrzowie, tacy jak Paulus Potter czy Aelbert Cuyp. Jego prace cechowała dokładna perspektywa, akademickie fini i wręcz fotograficzna dokładność w oddawaniu szczegółów.
 
Już za życia odniósł olbrzymi sukces zarówno finansowy, jak i artystyczny. Był członkiem akademii w Amsterdamie, Gandawie, Brukseli, Antwerpii czy Sankt Petersburgu. Jego prace znajdują się w licznych muzeach na całym świecie, m. in. w paryskim Luwrze, Rijksmuseum w Amsterdamie, Ermitażu w Sankt Petersburgu, Muzeum Narodowym w Berlinie, The Wallace Collection w Londynie oraz Metropolitan Museum w Nowym Jorku i Lwowskiej Galerii Sztuki.
 
Literatura:
E. Bénézit,  Bénezit E., Dictionnaire critique et documentaire des Peintres, Sculpteurs, Dessinateurs et Graveurs
http://www.humrichfineart.com/verboeckhoven.html