SPOTKANIA ZE SZTUKĄ

 

Galeria ARTYKWARIAT zaprasza na cykliczne spotkania, które przybliżą Państwu świat sztuki i zasady rządzące rynkiem sztuki. To okazja aby poznać  historie obiektów kolekcjonerskich, życiorysy artystów oraz przyjrzeć się bliżej światowym i krajowym tendencjom w sztuce.

SPOTKANIA ZE SZTUKĄ odbywają się raz w miesiącu, zawsze w czwartki o godzinie 19.00. Wstęp na spotkanie jest wolny.

ART Déco. Biżuteria, która nigdy nie wychodzi z mody

28.11.2019 (czwartek)  godz. 19:00
prelegent: Anna Dobaczewska
 

Określenie szalone lata 20./30. w kontekście twórczości biżuteryjnej nie wydaje się ani trochę przesadzone. Ten niezwykle barwny, niczym nieskrępowany okres, dawał artystom możliwość swobodnego poruszania się między różnymi gałęziami sztuk. Wielka trójca: architektura/rzeźba/malarstwo stanęły na równi z wytwórczością, do tej pory rzemieślniczą, zapraszając ją do panteonu sztuki przez duże „S”. Powstające zaledwie przez dekadę drobne precjoza jubilerskie dzięki awangardowym, często wymykającym się jednoznacznej kategoryzacji projektom, do dzisiaj cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem na całym świecie.

Spotkanie ma charakter otwarty. Wstęp jest wolny!

MISTRZ PÓŁMROKU - Odo Dobrowolski

10.10.2019 (czwartek)  godz. 19:00
prelegent: Michał Jost-Prześlakowski
 
Nasz bohater - Odo Dobrowolski, jako temat swojej twóczości, szczególnie upodobał sobie miasto. Prześledźmy jak miasta przedstawiane były w sztuce na przestrzeni wieków, by wraz z zapomnianym polskim malarzem, przenieść się do Paryża początków XX wieku i poznać jego mroczne oblicze. 
 
Spotkanie ma charakter otwarty. Wstęp jest wolny!

Dzień Wolnej Sztuki: Miłość

27.04.2019 (sobota)  godz. 12:00

Każde dzieło sztuki ma swoją historię do opowiedzenia. Wystarczy się w nią wsłuchać. 
 
Tematem przewodnim tegorocznej edycji Dnia Wolnej Sztuki  jest "Miłość". Zapraszamy do posłuchania historii o miłości, które do opowiedzenia mają nasze obrazy, grafiki, porcelana i biżuteria.

Poznamy Erté – wszechstronnego artystę, przedstawiciela art déco, tworzącego z miłości do mody, którą z kolei pokochały tysiące kobiet na całym świecie.
 
Pośród atłasów, szyfonów i koronek odmalowanych na obrazie Władysława Czachórskiego poszukamy odpowiedzi na pyatnie czy ktoś kto nigdy nie kochał potrafi opowiadać o miłości? 
 
Dowiemy się jak chora, toksyczna miłość Augusta II Mocnego do dóbr doczesnych wpłynęła na historię porcelany. 
 
Przeniesiemy się do epoki wiktoriańskiej żeby dokładnie przyjrzeć się biżuterii tworzonej według tajemniczego miłosnego kodu.  
 
Zapraszamy serdecznie wszystkich, bo kto nie lubi historii o miłości?

SZTUKA JEST W...MÓZGU PATRZĄCEGO

21.03.2019 (czwartek)  godz. 19:00
prelegent: Aleksandra Kargul

Co dzieje się w naszych mózgach, kiedy doświadczamy dzieł sztuki? Jak – wedle nauk o mózgu – patrzymy na obrazy? I wreszcie, jak najnowsze odkrycia z zakresu neuronauk wpływają na oblicze współczesnej historii sztuki?

Na te i inne pytania, podczas spotkania, którego głównym tematem będzie krótkie podsumowanie badań z zakresu stosunkowo nowej dziedziny wiedzy, jaką jest neuroestetyka w odniesieniu do sztuk wizualnych, odpowie Aleksandra Kargul - historyk sztuki i kognitywistka.

Spotkanie ma charakter otwarty. Wstęp jest wolny!

Erté - Fenomen Art Déco

21.02.2019 (czwartek)  godz. 19:00
prelegent: Michał Jost-Prześlakowski

Artykwariat zaprasza w podróż do epoki jazzu, foxtrota, rewii na Broadwayu i dynamicznego rozwoju mody kobiecej, w szalone lata dwudzieste…
 
Skąd wziął się przepych art déco? Co zadecydowało o jego zasięgu i popularności, ale przede wszystkim kto nazywany jest ojcem tego stylu i jak opanował ówczesny świat mody, teatru, projektowania i grafiki. O tym opowie Michał Jost-Prześlakowski.
 
Spotkanie ma charakter otwarty. Wstęp jest wolny!

Sztuka czy biznes? - spotkanie autorskie z Dorotą Żaglewską

22.11.2018 (czwartek)  godz. 19:00
gość specjalny: Dorota Żaglewska
prowadzenie: Julia Błaszczyńska

Książka "Sztuka czy biznes?" to obowiązkowa pozycja dla wszystkich, którzy choć w małym stopniu interesują się rynkiem sztuki. Dorota Żaglewska, z perspektywy badacza i praktyka, opowiada w niej o osobliwościach rynku sztuki i antyków, demaskuje absurdy i obnaża rynkowe mity.
 
Na spotkaniu podzieli się wrażeniami i motywacjami towarzyszącymi pisaniu książki, a przede wszystkim odkryje przed nami sekrety antykwariuszy!
 
Spotkanie ma charakter otwarty. Wstęp jest wolny!

Malarskie morskie opowieści

18.10.2018 (czwartek)  godz. 19:00
prelegent: Martyna Kliks

Obieramy kurs na malarskie morskie opowieści!

Zapraszamy na pokład Artykwariatu w rejs po holenderskim malarstwie marynistycznym. Za sterami Martyna Kliks, która opowie o burzliwej historii związku Holendrów z morzem, o historii pełnej zwrotów akcji, wzlotów i upadków. Pożeglujmy wspólnie, pod banderą Artykwariatu, po historycznych falach odmalowanych na marinach z naszej kolekcji!

Spotkanie ma charakter otwarty. Wstęp jest wolny!

#WOJNA #KOBIETA #HOLLYWOOD

08.03.2018 (czwartek) godz. 19.00
prelegent: Anna Dobaczewska

WOJNA. KOBIETA. HOLLYWOOD. Tak. Paradoksalnie istnieje coś, co łączy ze sobą te trzy hasła. BIŻUTERIA.

Błyszcząca, pełna rozmachu, jak Hollywood. Wybuchająca złotym ogniem, jak Wojna. Jednym słowem indywidualna i wyjątkowa, jak każda Kobieta. O biżuterii powstającej w czasach kiedy Hollywood przeżywało swój złoty wiek, a świat mierzył się z kolejnym doświadczeniem wojny opowie Anna Dobaczewska.

Spotkanie ma charakter otwarty. Wstęp jest wolny! Serdecznie zapraszamy!

Co właściwie sprawia, że dawna porcelana jest tak odmienna, tak pociągająca?*

25.01.2018 (czwartek)  godz. 19:00
prelegent: Julia Błaszczyńska

Co właściwie sprawia, że porcelanowe dzieła sztuki są obiektem pożądania kolekcjonerów na całym świecie? Co właściwie sprawia, że porcelana nazywana jest białym złotem, skoro znajduje się w większości polskich domów? Co właściwie sprawia, że w jedynej manufakturze w Polsce na 100 przedmiotów porcelanowych, do sprzedaży dopuszczonych zostaje zaledwie kilka? Czy porcelanowa gorączka nie jest wynikiem jednej wielkiej spekulacji?
Zapraszamy na "Spotkanie ze sztuką" podczas, którego Julia Błaszczyńska prześwietli porcelanowe cuda na wylot!

Spotkanie na charakter otwarty. Wstęp jest wolny! Serdecznie zapraszamy!

Richard Hamilton jest twórcą jednej z pierwszych prac zaliczanych do Pop-artu, zatytułowanej: "Co właściwie sprawia, że dzisiejsze mieszkania są tak odmienne, tak pociągające?". Trawestacja tytułu jednego z najważniejszych dzieł Pop-artu wskazuje na mechanizm fetyszyzacji przedmiotów codziennego użytku: pop-artyści stawiali przedmioty na piedestale, podobnie jak w XVIII wieku robili to królewscy kolekcjonerzy porcelany.  

Fabryka secesji

23.11.2017 (czwartek)  godz. 19:00
prelegent: Michał Błaszczyński

Secesja to płynność form, organiczność kształtów, piękny detal i dbałość o każdy szczegół. Co się dzieje, kiedy efemeryczny świat secesyjnej sztuki spotyka się z brutalną realnością fabryki?

Podczas najbliższego spotkania ze sztuką Michał Błaszczyński opowie o połączeniu pozornie niemożliwym, czyli o działalności tytułowej „Fabryki secesji” - niemieckiej firmie WMF, słynącej z najpiękniejszych wyrobów stylu Art Nouveau.

Spotkanie ma charakter otwarty. Wstęp jest wolny! Serdecznie zapraszamy!

Akademia karpetologii. Dywan - dzieło sztuki na podłodze

Kolejne już wydarzenie z serii Spotkań ze Sztuką odbędzie się w galerii  ARTYKWARIAT w czwartek 17 listopada 2016 o godzinie 19.00. Poprowadzi je kolekcjoner i znawca kobierców - Pan Mikołaj Pietraszak-Dmowski. Spotkanie będzie miało charakter otwarty, po to by móc bez ograniczeń zgłębiać tajemice dywanów, ich proweniencji, wykonania i wzorów. Obiekty z kolekcji prelegenta będą tworzyć niepowtarzalną przestrzeń do empirycznego doświadczania dzieła sztuki. WSTĘP oczywiście WOLNY! Zapraszamy!

Zainteresowanych prosimy o zgłoszenie chęci przybycia telefonicznie 618551016 lub mailowo info@artykwariat.pl

BLASKI I CIENIE. Polski rynek antykwaryczny dziś

27 października 2016 roku o godz. 19:00 zapraszamy do galerii ARTYKWARIAT na Spotkanie ze Sztuką poświęcone zagadnieniom rynkowym opartym o aktualne badania. Jak wygląda kondycja współczesnego rynku? Czy tylko falsyfikaty są jego problemem? Co mówią o rynku najważniejsi gracze - galerzyści, aukcjonerzy, eksperci, prawnicy i dziennikarze? Co może poprawić kondycję rynku i jak może wyglądać jego przyszłość? Jak odnieść sukces na tym niełatwym polu? Na te pytania odpowiedzi szukać będzie dr Dorota Żaglewska, autorka rozprawy poświęconej rynkowi antykwarycznemu. Wstęp wolny! Zapraszamy!

Zainteresowanych prosimy o zgłoszenie chęci przybycia telefonicznie 618551016 lub mailowo info@artykwariat.pl

NOC MUZEÓW 21. MAJA 2016

SPORTRETUJ SIĘ!

W tym roku zapraszamy do galerii ARTYKWARIAT na akcję SPORTRETUJ SIĘ! Portrety XIX- i XX-wieczne czekają! Chcesz przenieść się do czasów koronek i atłasów? Marzysz o własnym, historycznym portrecie? Przyjdź do galerii ARTYKWARIAT i zainspiruj się dawną sztuką. Przebierz się za postać z obrazu i stwórz autoportret. Możesz też wybrać  tkaninę, którą pomalujesz lub w której zapozujesz do zdjęcia! Zapraszamy! Sportretuj się!

 

DOWIEDZ SIĘ!

o 19:00 i 22:00 opowiadamy o portretach z kolekcji galerii ARTYKWARIAT

 

NAMALUJ SIĘ!

- przebierz  się w historyczne kostiumy

- namaluj portret

- pomaluj  tkaniny na podstawie wzorników dawnych strojów

ZAPOZUJ!

- zapozuj fotografowi, który wykona pamiątkowe portrety

W NOC MUZEÓW GALERIA  ARTYKWARIAT BĘDZIE OTWARTA DO PÓŁNOCY

DZIEŃ WOLNEJ SZTUKI, 2016 r.

23. kwietnia br., w samo południe, po raz kolejny będziemy cieszyć się sztuką pooowoooliii.

Już dziś zapraszamy do Galerii ARTYKWARIAT na tegoroczną edycję Dnia Wolnej Sztuki.

Nie będziemy biec truchtem po galerii, obrazy nie będą przelatywać nam przed oczami, a informacje wlatywać jednym a wylatywać drugim uchem. Wręcz przeciwnie, razem z Państwem zatrzymamy się na dłuższą chwilę przy kilku obiektach. Przyjrzymy się im wnikliwie, opiszemy technikę, temat przedstawienia, przybliżymy sylwetkę twórcy lub historię manufaktury, wspólnie zastanowimy się nad funkcją, celowością i przesłaniem danego dzieła. Będziemy rozmawiać o tym, co widać na pierwszy rzut oka i o tym, czego pozornie nie widać a co ujawnia się dopiero przy dokładnym oglądzie.

Każde dzieło sztuki ma swoją historię do powiedzenia. Wystarczy się w nią wsłuchać.

 

W tym roku wydarzenie objęli patronatem:
Gazeta Wyborcza, Gazeta Stołeczna, Co Jest Grane i Radio TOK FM.
www.dzienwolnejsztuki.pl
www.facebook.com/dzienwolnejsztuki

Współpraca mistrzów. O malarskich klanach działających w XIX -wiecznej Holandii.

W dniu 17 marca (czwartek) o godz. 19.00 w ramach cyklicznych Spotkań ze Sztuką zapraszamy na prezentację zatytułowaną: Współpraca mistrzów. O malarskich klanach działających w XIX-wiecznej Holandii. 

Prowadzenie: Karolina Leśnik

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc wszystkich zainteresowanych prosimy o potwierdzenie przybycia do 14 marca br. mailowo [info@artykwariat.pl] lub telefonicznie [061 855 10 16].

FENOMEN CENY NA RYNKU SZTUKI

18 lutego 2016 r., o godzinie 19:00, w galerii ARTYKWARIAT, ul. Paderewskiego 8 w Poznaniu zapraszamy na Spotkanie poświęcone cenom na rynku sztuki.

"Rozsądna", "zabójcza", "mityczna" - to tylko niektóre z określeń cen przedmiotów artystycznych. Złożone narracje dotyczące cen sprawiają, że nie sposób traktować rynku sztuki podług bezosobowych, ekonomicznych praw. Poprzednie Spotkanie ze Sztuką podsumowaliśmy tezą, wedle której prawidłowa wycena obiektu jest pochodną jego prawidłowej oceny. Ceny mają więc funkcję nie tylko regulowania popytu i podaży, ale też informacyjną. Jak zatem nie pogubić się w ich gąszczu, jak kupować i sprzedawać?  Odpowiedzi na te pytania będzie szukała Dorota Żaglewska.

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc wszystkich zainteresowanych prosimy o potwierdzenie przybycia do 16 lutego br. mailowo [info@artykwariat.pl] lub telefonicznie [061 855 10 16].

Podpis artysty, czyli o znaczeniu sygnatury na rynku sztuki

19 listopada 2015 r., o godzinie 19:00, w galerii ARTYKWARIAT, ul. Paderewskiego 8 w Poznaniu odbyło się Spotkanie poświęcone znaczeniu sygnatury na rynku sztuki.
Prowadząca: Dorota Żaglewska

Wiek XIX diametralnie zmienił pozycję artysty w społeczeństwie i na rynku sztuki. Anonimowy twórca, osądzany jedynie na podstawie owoców swojej pracy, zmienił się w genialną jednostkę, której osobowość odciska niezatarte piętno na obiekcie. Odtąd również i sygnatura zaczyna odgrywać olbrzymią rolę. Szczególnie w przypadku sztuki użytkowej, znaki wytwórni na porcelanie czy srebrze są kluczowe dla oceny i wyceny obiektów. Odeszły w niepamięć czasy, gdy Rembrandt swobodnie sygnował prace uczniów, a manufaktura Heleny Wolfsohn opatrywała swe naczynia znakiem Miśni. Dziś uważnie śledzimy zagmatwane losy sygnatur, tropiąc naśladownictwa, kopie i fałszerstwa.
 

NOC MUZEÓW - 16 MAJA 2015

W związku ze zbliżającą się wystawą ZNAKI I ŚLADY. WSPÓŁCZESNA SZTUKA ABORYGEŃSKA (10.06 -16.08.2015) organizowaną przez galerię ARTYKWARIAT we współpracy z Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu podczas tegorocznej edycji NOCY MUZEÓW chcielibyśmy przybliżyć tematykę związaną ze sztuką rdzennych mieszkańców Australii.
Dzieci i dorośli będą mogli spróbować własnych sił w tworzeniu obrazów i opowieści odnoszących się do wielowiekowej tradycji Aborygenów.

Program:
· 19.00 – spotkanie z Karoliną Leśnik pt. „ZNAKI I ŚLADY. WSPÓŁCZESNA SZTUKA ABORYGEŃSKA”
· od 20.00 do 24.00 zapraszamy na warsztaty plastyczne Urszuli Jedynak
 W NOC MUZEÓW GALERIA ARTYKWARIAT BĘDZIE OTWARTA DO PÓŁNOCY

Co widać i czego nie widać? Wokół Aktu Leona de Smeta.

Spotkanie odbędzie się 23 kwietnia 2015 r., o godzinie 19:00, w galerii ARTYKWARIAT, ul. Paderewskiego 8 w Poznaniu.
Prowadząca: Magdalena Dworak-Mróz

Malarstwo Léona De Smeta (1881-1966), malarza z Gandawy, porównuje się z twórczością największych mistrzów impresjonizmu: Claude’a Moneta i Henri le Sidanera, choć jego styl kształtował się na styku postimpresjonizmu z wpływami twórców awangardy. De Smet udzielał się w lokalnym Cercle Artistique et Litteraire, w latach 1906-1913 był związany z  drugą grupą Sint-Martens-Latem. Wystawiał na Salonie w Antwerpii, Gandawie i Brukseli, w paryskiej Galerie Montagne, na Biennale w Wenecji czy w londyńskich Leicester i Burlington Galleries. Właśnie w Londynie jego twórczość została dostrzeżona przez szeroką publiczność i zyskała popularność.
Obrazy De Smeta charakteryzowało typowe dla impresjonizmu rozwichrzenie pociągnięć pędzla i upodobanie koloru, od delikatnych pasteli po wibrujące, krzykliwe barwy. Wyjątkowe na tym tle jawią się prace z lat dwudziestych, miedzy innymi prezentowanyAkt kobiecy z 1927 roku. Budowany długim impastem kształt postaci porządkuje kontur, kontrastowa kolorystyka sytuuje płótno w estetyce Art Déco.
Przyglądając się pracy artysty, zastanawiamy się kim jest postać przedstawiona. Skąd pochodziła? Jaka relacja łączyła ją z artystą? Czy była tworem wyobraźni malarza czy kobietą z krwi i kości, dobrze znaną artyście? Jak to możliwe, że pokazując tak wiele, epatując swą nagością, potrafiła tak wiele zachować dla siebie? Tytułowe „co widać”, to przesłanki czysto wizualne obrazu, które naprowadzą nas na to „czego nie widać” i być może pozwolą odkryć tajemnicę tożsamości modelki.

Dawna Biżuteria. Ozdoba czy sztuka?

Biżuteria to jeden z chętniej wybieranych dodatków damskiej stylizacji. Ciekawie skomponowana z garderobą potrafi zaznaczyć osobowość. Odpowiednio założona podkreśli atuty kobiecego
ciała:długie palce, drobny nadgarstek czy długą szyję. Niewątpliwie jest ozdobą kobiety. Dawna biżuteria posiada jednak dodatkowe atuty, wyróżniające ją na tle współczesnych błyskotek.O tym, co sprawia, że dawna biżuteria może pretendować do miana sztuki, a także o tym, że w przeciwieństwie do malarstwa czy plastyki użytkowej możemy dość łatwo ustalić jej wartość materialną.

 

CENA PIĘKNA. WARSZTATY WIEDEŃSKIE.

W dniu 20 listopada (czwartek), o godz. 19.00

w ramach cyklicznych Spotkań ze Sztuką zapraszamy na prezentację zatytułowaną:

Cena piękna. Warsztaty Wiedeńskie.

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc wszystkich zainteresowanych prosimy o potwierdzenie przybycia do 17. listopada br. mailowo [info@artykwariat.pl] lub telefonicznie [061 855 10 16]
żródło ilustracji: http://www.theviennasecession.com/wp-content/uploads/2012/12/wiener_werkstaette.jpg

 

 

 

 

PÓŁNOC / POŁUDNIE. O MALARSTWIE JANA PIETERA BRUEGHELA

W dniu 20 marca (czwartek) o godz. 19.00 w ramach cyklicznych Spotkań ze Sztuką zapraszamy na prezentację zatytułowaną:   PÓŁNOC / POŁUDNIE. O MALARSTWIE JANA PIETERA BRUEGHELA.

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc wszystkich zainteresowanych prosimy o potwierdzenie przybycia do 19 marca br. mailowo [info@artykwariat.pl] lub telefonicznie [061 855 10 16].
W dniach 13-16.03 galeria będzie nieczynna. 

FRENCH DREAM Paryska kariera Mojżesza Kislinga

French Dream  Paryska kariera Mojżesza Kislinga

to tytuł  Spotkania ze Sztuką, które 21 marca 2013 roku,  
o godzinie 19:00, poprowadzi Magdalena Dworak-Mróz.

Mojżesz Kisling przybył do Paryża na początku XX wieku. Niezwykle żywiołowy, barwny malarz ze swadą zjednywał sobie sympatię elity intelektualno-artystycznej miasta, szybko znajdując dla siebie miejsce wśród „największych” owego czasu. W swej pracowni, mieszczącej się przy 3 rue Joseph Bara, gościł między innymi Pabla Picassa, AndréDeraina, Amedeo Modiglianiego czy Chaima Soutine’a. Okrzyknięty „Księciem Montparnasse’u” był nie tylko prawdziwą „duszą towarzystwa” i czołowym przedstawicielem École de Paris - środowiska żydowskich imigrantów w Paryżu, ale także wziętym malarzem. Odrobiwszy lekcje z Cèzanne’a, malarstwa syntetyków z Pont Aven i geometryzujących płócien kubistów, Kisling wszedł na drogę twórczego rozwoju. Artyście udało się wypracować indywidualny styl, najpełniej objawiający się w mizerabilistycznych portretach i aktach kobiecych o niezwykłej kolorystycznej ekspresji, które przyniosły mu międzynarodową sławę i wysokie notowania na aukcjach światowych. 

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc wszystkich zainteresowanych prosimy o potwierdzenie przybycia do 19 marca br. mailowo [info@artykwariat.pl] lub telefonicznie [061 855 10 16].

OLD ART & DESIGN

W ramach cyklicznych Spotkań ze Sztuką,  22 listopada br. odbędzie się kolejna już odsłona projektu „OLD ART & DESIGN”. Kontynuację mariażu sztuki dawnej ze współczesną poprowadzi w tym roku Paweł Grobelny, projektant, kurator wystaw dizajnu, wykładowca w School of Form, absolwent Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (dawnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu), wielokrotnie nagradzany, m.in. w Parckdesign 2008, Prodeco 2006 i 2008, Machina Design Awards 2009.

Wykład zatytułowany: „Historyczne inspiracje u współczesnych projektantów”, w oparciu o przykłady prac polskich i europejskich dizajnerów, poruszać będzie istotę tradycji w dzisiejszym wzornictwie. Inspiracja dawną formą, ale i trudności, jakie napotykają projektanci  podczas prób uwolnienia się od utrwalonych w kulturze, klasycznych funkcji przedmiotów użytkowych; dialog i polemika współczesnych projektów z historycznymi kanonami – to tylko nieliczne przykłady problematyki, która poruszona zostanie podczas Spotkania. Uzupełniona o projekty wizualne, prezentacja zainteresuje każdego, komu bliska jest Sztuka - zarówno ta dawna, jak i obecna.

Zaburzenia widzenia barwnego u znanych malarzy

Zaburzenia widzenia barwnego u znanych malarzy. to tytuł najbliższego Spotkania ze sztuką,  które poprowadzi znakomity specjalista w dziedzinie okulistyki prof. dr hab. n. med. Józef Kałużny.
Zapraszamy Państwa 25 października 2012 r., o godz. 19.00
Chętnych do udziału w spotkaniu prosimy o wcześniejsze mailowe, lub telefoniczne potwierdzenie uczestnictwa. 
Ilość miejsc ograniczona.
 
Serdecznie zapraszamy!

NIEPRZEMIJAJĄCE PIĘKNO PORCELANY - PORADNIK KOLEKCJONERA

7 KWIETNIA 2011 

KOLOR I FORMA. TO WSZYSTKO. TWÓRCZOŚĆ HENRYKA HAYDENA

Serdecznie zapraszamy na kolejne Spotkanie ze sztuką, które odbędzie się 22 marca br., o godzinie 19.00, w galerii ARTYKWARIAT.
Tym razem koncentrować się będziemy na bardzo malarskim temacie twórczości przedstawiciela École de Paris, Henryka Haydena.
Do niedawna Hayden był malarzem dla wybranych. Nie wzbudzał ciekawości historyków sztuki i szerokiej publiczności, miał za to grono swoich „dyskretnych miłośników”. Dziś coraz częściej obrazy artysty wymienianego w panteonie przedstawicieli środowiska École de Paris wyzwalają spore  emocje, generując wysokie notowania na aukcjach w Polsce i Europie.Henri Hayden, malarz z zamiłowania, podobnie jak wielu jemu współczesnych młodych adeptów sztuki, w poszukiwaniu nowych estetycznych doświadczeń przybył do Paryża na początku XX wieku. Do Paryża Paula Cézanne’a, gdzie królowali fowiści i coraz wyraźniej zaznaczały swą obecność wschodzące gwiazdy kiełkującej rewolty kubistycznej, Pablo Picasso i George Braque. Pod wpływem nowych bodźców artysta kształtował swą osobowość twórczą. Prace Haydena charakteryzowało ciągłe zapatrzenie, pełne wrażliwości na czysto malarskie efekty. Poszukiwanie esencji koloru i formy stało się kluczowym zagadnieniem dla jego twórczości, o czym przekonamy się przyglądając się wybranym obrazom artysty.

OLD ART & DESIGN

Zapraszamy na kolejne z cyklu Spotkanie ze Sztuką zatytułowane OLD ART & DESIGN. które odbędzie się 24 listopada 2011 r. , o godz. 19.00. Nasz najnowszy projekt ma na celu zwiększenie zainteresowania połączeniem designu współczesnych wnętrz z tradycyjną sztuką. Istotną wartością tego przedsięwzięcia jest nawiązanie do sztuki czasów minionych i zachowanie ciągłości kulturowej. Projekt dotyczy obecności we współczesnych wnętrzach dawnych obiektów artystycznych z dziedziny malarstwa i sztuki użytkowej – porcelany, szkła i srebra. Odpowiednio dobrane, w nowoczesnej przestrzeni, stanowić mogą ciekawy kontrapunkt lub jej doskonałe uzupełnienie. 

Chętnych do udziału w spotkaniu prosimy o wcześniejsze mailowe, lub telefoniczne potwierdzenie uczestnicta. 
Ilośc miejsc ograniczona. 
Serdecznie zapraszamy! 

NOWOROCZNE SPOTKANIE ZE SZTUKĄ

08.01.2011

MOJA SECESJA. MOJA KOLEKCJA.

MOJA SECESJA. MOJA KOLEKCJA. to tytuł najbliższego Spotkania ze sztuką, na które zapraszamy Państwa 20 października 2011 r., o godz. 19.00
Spotkanie poprowadzi Magdalena Sawicka 

Prelekcja w całości poświęcona będzie sztuce użytkowej okresu secesji oraz jej kolekcjonowaniu. Czym był ruch nazwany secesją,  jak jego główne idee rozumiane były przez poszczególnych twórców, co warto kolekcjonować, gdzie kupować, czego unikać i jak mądrze we własną kolekcję inwestować? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas najbliższego spotkania ze sztuką.

Chętnych do udziału w spotkaniu prosimy o wcześniejsze mailowe, lub telefoniczne potwierdzenie uczestnictwa. 
Ilość miejsc ograniczona.

Serdecznie zapraszamy!

DRUGI ZŁOTY WIEK MALARSTWA HOLENDERSKIEGO

26. maja 2011 r. zaprosiliśmy Państwa na Spotkanie ze sztuką poświęcone malarstwu holenderskiemu. Odbyło się ono w ramach trwającej w ARTYKWARIACIE wystawyJESTEM W HOLANDII.
Tytuł prelekcji, "Drugi Złoty Wiek malarstwa holenderskiego", wprowadza główną myśli Spotkania. Dziewiętnastowieczni artyści, prezentowani na ekspozycji, silnie inspirowali się dawnymi mistrzami swego kraju. Na ile jednak zapatrzeni byli w przeszłość? Czy byli bardziej romantykami, czy też realistami? Jakie wartości przyświecały tworzonej przez nich sztuce? 

Aby wziąć udział w kolejnym Spotkaniu, wystarczy skontaktować się z galerią mailowo lub telefonicznie, potwierdzając swoją obecność.
Ilość miejsc ograniczona.

Serdecznie zapraszamy!

BLASK TAJEMNICY - O SREBRNYCH PRZEDMIOTACH UŻYTKOWYCH

JAK DZIAŁA RYNEK SZTUKI I DLACZEGO WARTO W SZTUKĘ INWESTOWAĆ?

07.10.2010