WYSTAWY

10 MAJA- 29 CZERWCA
 
Z okazji 10-lecia działalności galerii ARTYKWARIAT prezentujemy zbiór srebrnych sitek, gromadzonych przez ponad dekadę. Kolekcja stworzona przez właścicieli galerii jest podróżą poprzez wieki, kontynenty i kultury. 
 
Tytuł wystawy „Kolekcja Piękna” ma dwojakie znaczenie. Po pierwsze, wskazuje na przedmiot kolekcjonowania: kolekcjoner sztuki, jest przede wszystkim kolekcjonerem piękna - piękna, które materializuje się w zbieranych przedmiotach. Po drugie, piękno zgromadzonych obiektów działa ze zwielokrotnioną siłą, kiedy prezentowane jest wspólnie. Każdy obiekt z osobna zachwyca myślą projektową, drobiazgowym opracowaniem i kunsztem wykonania, lecz wszystkie przedmioty zgromadzone razem tworzą nową jakość, stają się nowym dziełem sztuki. 

Co zachwyciło nas w kwiatach Artykwariatu i zachęciło do skomponowania Tajemniczego Ogrodu? Kwiatowy realizm, kunszt przedstawień, w których bez problemu rozpoznajemy konkretne gatunki i odmiany rozkwitające na płótnach czy powierzchni porcelanowych filiżanek. Wśród mnogości wizerunków znajdujemy takie, które są niemalże ścisłymi botanicznymi przedstawieniami, ale także te bardziej enigmatyczne, emanujące pięknem i wyrażające biegłość artysty ze swoistą dozą wirtuozerskiej dowolności zwanej licencia poetica. W większości jednak rozpoznajemy zakorzenienie barwnych przedstawień w bogactwie naturalnego piękna rzeczywistych kwiatów.

Wystawa jest wynikiem poszukiwań, porównań i selekcji obiektów które stworzą najpiękniejszy ogród. Tropem stało się odnajdywanie podobieństw między Arty-kwiatami, a ich botanicznymi pierwowzorami, których rezultat prezentujemy. Czy sztukę można… powąchać? Jesteśmy przekonani, że nie tylko powąchać, ale także poczuć pozostałymi zmysłami dzięki synestezji, której doznać  można wkraczając do pełnego różnorodnych barw, faktur i technik Tajemniczego Ogrodu Artykwariatu.

kurator wystawy
Zofia Strzelczyk

Katalog wystawy: http://www.artykwariat.pl/pobierz-katalog-tajemniczy-ogrod
Zobacz wydarzenia towarzyszące -->

 Sztukę malarską poznajemy patrząc na lico obrazu, ponieważ zwiedzając muzea, nie możemy odwrócić wiszących płócien. Jak dużo tracimy? Ile cennych informacji zawiera rewers dzieła?  Na wystawie „Po drugiej stronie obrazu”, odbywającej się w poznańskiej galerii Artykwariat, w  dniach 11. maja do 30. czerwca 2017 roku skupimy się właśnie na tym mało znanym, a wyjątkowo interesującym aspekcie tradycyjnego malarstwa: pokażemy to, co dzieje się na odwrociach obrazów. Odkryjemy tajniki konstrukcji malowideł, niuanse zniszczeń i napraw dzieł, a także meandry proweniencji obrazów.

Wystawa, unikatowa w skali Polski, ma charakter edukacyjny. Zapraszamy na warsztaty dla dzieci i młodzieży, otwarte wykłady dla dorosłych, oprowadzania po wystawie oraz na Noc Muzeów. Wystawie towarzyszy akcja „Odwróć obraz”, w której można badać obrazy samodzielnie, a efekty poszukiwań umieszczać w internecie. Wszystkie działania edukacyjne są bezpłatne, na warsztaty i wykłady można zapisywać się mailowo lub telefonicznie.

Kliknij - zobacz katalog

Galeria ARTYKWARIAT oraz Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu zapraszają na wystawę współczesnego malarstwa aborygeńskiego, podczas której pokazane będą prace z kolekcji Smith Davidson z Amsterdamu. 

ZNAKI I ŚLADY. WSPÓŁCZESNA SZTUKA ABORYGEŃSKA
10.06. -16.08.2015

4 Mediations Biennale Poznań to wydarzenie artystyczne, którego program powstaje w wyniku dialogu, czasem konfrontacji różnorodnych postaw twórczych, w kontekście polskiej i środkowoeuropejskiej kultury. Wydarzenie znane jest z dialogu z Azją, a ostatnio z również z Ameryką Południową i Północną. W tym roku, w programie głównym Mediations Biennale, zaprezentujemy trzy wystawy pod wspólnym tytułem When Nowhere Becomes Here - Kiedy Nigdzie staje się Tutaj. W postglobalnym świecie, wobec zmieniających się paradygmatów „Nigdzie” – może być w każdym miejscu na świecie, „Gdzieś” straciło swoje geograficzne uzasadnienie.

W dniach od 29.11 – 30.12.2013 roku we wrocławskiej filii Galerii ARTYKWARIAT odbędzie się wystawa Od Kristera do Kristoffa. Historia śląskiej porcelany ukazująca różnorodność wzornictwa ostatnich dwóch stuleci. Zgromadzona kolekcja będzie prezentować obiekty z najważniejszych regionalnych wytwórni, zarówno dawnych jak i obecnych. 
Obok ponad stuletnich porcelanowych serwisów zostaną zaprezentowane unikatowe eksponaty powojennego designu a także realizacje współczesnych projektantów.

Wystawa „NA FALI. Niderlandzka sztuka użytkowa początku XX wieku” to kontynuacja organizowanych cyklicznie ekspozycji mających na celu przybliżanie sztuki europejskiej. Podobnie, jak w poprzednim roku, ARTYKWARIAT i tym razem postanowił zwrócić uwagę na pełne artystycznego wyrazu przedmioty codziennego użytku. Wśród artystów zaprezentowanych na wystawie znaleźli się między innymi Theodoor  Colenbrander, Henry van de Velde oraz Philippe Wolfers.

W dniach 14.06-30.09.2012 wystawa Rosenthal Kuns(z)t będzie prezentowana w Muzeum Miejskim Wrocławia.
Serdecznie zapraszamy!

W dniach 11.05-09.06. 2012 roku w poznańskiej siedzibie galerii prezentowaliśmy wystawę poświęconą sztuce użytkowej, zatytułowaną „Rosenthal KUNS(Z)T”.
Była to pierwsza od dziesięciu lat prezentacja historii manufaktury od początku jej istnienia, aż po czasy współczesne. Przy czym szczególny nacisk położony został na podkreślenie ścisłego związku tej słynnej wytwórni ze sztuką.

W dniach od 6 maja do 4 czerwca 2011 roku Galeria ARTYKWARIAT po raz pierwszy w Polsce zaprezentuje dorobek XIX-wiecznych artystów holenderskich i belgijskich. Termin wystawy wiąże się z drugimi już urodzinami galerii oraz obchodzonym 30 kwietnia największym świętem ulicznym Amsterdamu, zwanym Dniem Królowej. To niepowtarzalna okazja zaznajomienia się z twórczością malarzy takich jak: Constant David Ludovic Artz, Jacob Albert Michaël Jacobs, Willem de Klerk, Barend Cornelis Koekkoek, Marinus Adrianus Koekkoek, Hendrik Pieter Koekkoek, Nicolaas Johannes Roosenboom, Jan Jacob Coenraad Spohler, Eugene Jospeh Verboeckhoven. "Jestem w Holandii" to nie tylko kolekcja Galerii ARTYKWARIAT, ale również zbiory Muzeum Narodowego w Poznaniu, Leslie Smith Gallery w Amsterdamie, jak i prywatnych kolekcjonerów.

Podczas wystawy VIVE LA FRANCE zaprezentowane zostanie malarstwo francuskie XIX i początku XX wieku pochodzące z kolekcji galerii ARTYKWARIAT. Ekspozycja obejmować będzie dzieła artystów związanych ze Szkołą Barbizon i środowiskiem paryskim. Wśród kilkudziesięciu obrazów, akwareli i pasteli znajdą się prace takich artystów jak: Édouarda Cortèsa, Narcisse Virgile Diaza Dela Peňy, Jules'a Dupré, Odo Dobrowolskiego, Gustave'a Jeana Jacqueta oraz Eugène Galien-Laloue.

07 - 29. 05. 2010
Galeria ARTYKWARIAT serdecznie zaprasza Państwa na wystawę, na której zaprezentowane zostaną  obrazy z kolekcji ARTYKWARIATU, między innymi Władysława Bakałowicza, Eugeniusza Zaka oraz prace młodych twórców – studentów ostatnich lat Akademii Sztuk Pięknych i ich absolwentów,  w tym Katarzyny Szeszyckiej, Joanny Marcinkowskiej i Nadii Kotkowskiej. Zaproszenie młodych artystów do brania udziału w projekcie nie jest przypadkowe. Stanowi ono kontynuację jednej z idei ARTYKWARIATU, jaką jest łączenie tradycji z nowoczesnością rozumiane na wielu płaszczyznach. Motywem przewodnim wystawy stały się wizerunki Kobiet. Konfrontacja obrazów z różnych czasów  o podobnej tematyce, gdzie bohaterką pozostaje wciąż Ona - patrząca na widza z ram czy odwrócona na zawsze plecami, z nieprzebraną ilością ról  i  masek, jakie może przybrać - staje się pytaniem o tożsamość Kobiety.  Wystawa została zatytułowana ONE, gdyż wyraz ten w polskim, jak i różnym od niego angielskim znaczeniu, zamyka refleksję o naturze tematyki ekspozycji, jej wieloznaczności i szerokich horyzontach interpretacyjnych. Nasuwa również myśl, że mimo różnorodności stylistycznej, upływu czasu i rozlicznych możliwości odbioru, sztuka pozostaje zawsze jedna.

W dniach 16-24 października 2009 roku w kameralnej kamienicy Czartoria na poznańskim Chwaliszewie odbyła się wystawa Miasto·Rzeka·Sztuka. Zaprezentowana została na niej kolekcja dzieł malarskich z XIX i XX wieku poświęconych motywowi miasta.

Przygotowana przez Sopocki Dom Aukcyjny wystawa CZAR KOBIET UROK KWIATÓW,  miała na celu próbę uchwycenia niezwykłej róznorodności tematu.

Zgromadzono ponad 370 obrazów w tym kilka prac należących do kolekcji Galerii ARTYKWARIAT:
Szkoła Michela von Mierevelda (1567-1641), Portret kobiety

Jules Frederic Ballavoine (1855-1901) Damy na łące

Wystawa czynna od 24 czerwca do 23 września 2009 roku