Po drugiej stronie obrazu

Po drugiej stronie obrazu

 Sztukę malarską poznajemy patrząc na lico obrazu, ponieważ zwiedzając muzea, nie możemy odwrócić wiszących płócien. Jak dużo tracimy? Ile cennych informacji zawiera rewers dzieła?  Na wystawie „Po drugiej stronie obrazu”, odbywającej się w poznańskiej galerii Artykwariat, w  dniach 11. maja do 30. czerwca 2017 roku skupimy się właśnie na tym mało znanym, a wyjątkowo interesującym aspekcie tradycyjnego malarstwa: pokażemy to, co dzieje się na odwrociach obrazów. Odkryjemy tajniki konstrukcji malowideł, niuanse zniszczeń i napraw dzieł, a także meandry proweniencji obrazów.

Wystawa, unikatowa w skali Polski, ma charakter edukacyjny. Zapraszamy na warsztaty dla dzieci i młodzieży, otwarte wykłady dla dorosłych, oprowadzania po wystawie oraz na Noc Muzeów. Wystawie towarzyszy akcja „Odwróć obraz”, w której można badać obrazy samodzielnie, a efekty poszukiwań umieszczać w internecie. Wszystkie działania edukacyjne są bezpłatne, na warsztaty i wykłady można zapisywać się mailowo lub telefonicznie.

Kliknij - zobacz katalog

 

Wydarzenia towarzyszące wystawie:

 

Warsztaty dla dzieci i młodzieży„Dotknij, usłysz, smakuj obraz”

Jak zrobić obraz? Warsztaty sensualne, poświęcone dawnych technikom: badamy drewno, smakujemy i wąchamy olej lniany. Dotykamy płótna, testujemy jego wytrzymałość, rozdzieramy je, rozcinamy. Robimy krajki, łatamy rozdarcia. Sprawdzamy twardość drewna i dłuta. Na koniec wybieramy deski, naciągamy płótno, przybijamy je. Uczymy się technik rzemieślniczych i dawnego warsztatu, pracując w grupie.

Czas trwania: ok. 45 min. Warsztaty są bezpłatne, obowiązują zapisy mailowe lub telefoniczne.

 

Noc Muzeów

Warsztaty dla dzieci i młodzieży od godz. 18:00 do 24:00

Oprowadzania po wystawie w ramach Nocy Muzeów o  godz. 19:00 i 22:00

Wszystkie działania w ramach Nocy Muzeów są bezpłatne i otwarte.

 

Akcja „Odwróć obraz” przez cały czas trwania wystawy.

Tutaj każdy może odkrywać to, co z tyłu obrazów – w domu czy ulubionej galerii, a owoce swoich poszukiwań publikować w internecie. Więcej informacji na profilu Artykwariatu na Facebooku.

 

Oprowadzania po wystawie:

17. maja o godz. 18:00 i 22. czerwca o godz. 18:00

 

Wykłady

25. maja o godz. 19:00: Dorota Żaglewska (Galeria Artykwariat) opowie o historii i pochodzeniu dzieł.

1. czerwca o godz. 18:00: Mirosław Wachowiak (Zakład Konserwacji i Restauracji Sztuki Nowoczesnej UMK w Toruniu) wygłosi wykład o materii i technologii malarstwa.

8. czerwca o godz. 19:00 Katarzyna Męczyńska (Muzeum Narodowe w Poznaniu) wygłosi prelekcję
na temat konserwacji dzieł sztuki.