Rudowłosa dziewczyna

012012   Gustave Jean JACQUET [1846-1909]
Rudowłosa dziewczyna
olej na płótnie, wymiary: 82,5 x73 cm/ 55,5x46,5 cm
sygn. p.d. "J. Jacquet"

Gustave Jean Jacquet przez całe życie związany był z Paryżem. Kształcił się w paryskiej École des Beaux-arts u Williama Adolphe Bouguereau, czołowego przedstawiciela francuskiego akademizmu. Karierę artystyczną rozpoczął debiutem na Salonie w 1865 roku obrazem 'Marzenie', utrzymanym w estetyce klasycystycznej. W kolejnych latach poświęcił się historyzującym płótnom niewielkiego formatu, przedstawiającym życie arystokracji. Za 'Straż' otrzymał medal na Salonie w 1868 roku.
 
Kilka lat później, w roku 1879 został wyróżniony medalem pierwszej klasy. W tym samym czasie odznaczony został także medalem Legii Honorowej. Od końca lat 60. XIX wieku zaczął malować portrety na szeroką skalę, co przyniosło mu sławę i popularność. Jacquet wypracował autonomiczny styl, pełen delikatności i wrażliwości, z charakterystycznym akademickim fini. Swoje obrazy sprzedawał we własnym atelier, które mieściło się w Paryżu. 
 
Jeszcze za życia artysty jego twórczość spotykała się ze znakomitymi recenzjami współczesnych mu krytyków. Obecnie prace malarza znajdują się w najważniejszych muzeach oraz prywatnych kolekcjach na świecie, m.in. w Paryżu, Blois, Chateau-Thierry, Rouen, także w  Wielkiej Brytanii oraz najważniejszych amerykańskich muzeach takich, jak: nowojorskie Metropolitan Museum of Art czy Brooklyn Museum oraz The Art Institute of Chicago. Jednocześnie znajdując się w największych prywatnych kolekcjach sztuki XIX-wiecznego malarstwa europejskiego, m.in. w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych, (takich jak kolekcja Freda i Sherry Ross czy Schiller and Bodo Gallery w Nowym Jorku), twórczość Jacqueta ugruntowała swój status nie tylko poprzez obecność w muzeach, ale także na światowym rynku aukcyjnym.

W tej kategorii szczególnie polecamy