Dziewczynka w parku

010012   Alois ERBACH [1888 - 1972]
Dziewczynka w parku
olej na płótnie, wymiary 101,3 x 80,5 cm
sygn. l.d." A. Erbach"

Alois ERBACH (1888 Wiesbaden - 1972 Wiesbaden) - niemiecki malarz, grafik, ilustrator.
Początkowo pracował jako inspektor w Urzędzie Ksiąg Wieczystych, malowanie i rysowanie traktował jako swoją pasję. W 1911 roku rozpoczął studia w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studiował malarstwo pejzażowe i portretowe pod kierunkiem Heinricha Knirra. W 1912 roku wystawiał swoje prace u marszanda Franza Josefa Brakla, którego uważa się za odkrywcę Franza Marca.

W latach 1915-18 pełnił służbę wojskową podczas I wojny światowej. Po studiach mieszkał i pracował jako niezależny twórca w rodzinnym Wiesbaden. W 1927 roku przeniósł się do Berlina, gdzie wynajmował Atelier na Kurfürstendamm. W tym okresie pracował także jako ilustrator i grafik dla magazynów satyrycznych oraz prasy nastawionej na krytykę społeczną i polityczną, m.in. "Die Pleite", "Knüppel", "Eulenspiegel" oraz "Rote Fahne". Jako działacz i aktywista brał udział w wystawie "Stowarzyszenia Rewolucyjnych Plastyków Niemiec" (1931) oraz  "Sztuki Rewolucyjnej" w Berlinie (1932).

W początkowej twórczości Erbacha widoczny jest wpływ ekspresjonizmu niemieckiego, w późniejszej natomiast Nowej Rzeczowości oraz surrealizmu. Podczas dyktatury nacjonalizmu wyprowadził się na Majorkę. Po II wojnie światowej, powrócił do rodzinnego Wiesbaden, gdzie  tworzył do końca swego życia. 

W tej kategorii szczególnie polecamy