Portret dziewczynki

020067   Maurice BLOND (Maurycy Blumenkranc) [1899-1974]
Portret dziewczynki
akwarela na papierze naklejonym na tekturę, wymiary:  25 cm x 33 cm
sygn p.d. ołówkiem: "Maurice Blond"

Maurice Blond (wł. Maurycy Blumenkranc) [ur. w 1899 w Łodzi, zm. 1974 w Clamart, Francja] malarz pochodzenia żydowskiego, urodzony w Łodzi. Już w 1911 roku jedna z jego wczesnych akwarel została zaprezentowana podczas wystawy w muzeum w Kijowie. Mimo obiecującego debiutu Blond porzucił malarskie ambicje, by w 1922 roku zacząć studia przyrodnicze i matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim. W tym czasie dorabiał jako nauczyciel matematyki. Szybko jednak powrócił do malowania. W 1923 roku podjął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, które przerwał w tym samym roku i wyjechał do Berlina. W stolicy Niemiec poznał dwóch młodych malarzy Abrahama Mintchine z Kijowa oraz Kostię Terechkovitcha z Moskwy, z którym utrzymywał bliskie kontakty przebywając w Paryżu, gdzie wyjechał w 1924 roku.
Podczas pobytu we Francji, Blond osiedlił się na La Cité Falguiere, paryskiej ulicy zamieszkiwanej przez artystów. Tam też poznał grupę rosyjskich malarzy, z którymi się zaprzyjaźnił, m.in.: Michaiła  Łarionowa, Natalię Gonczarową, Jeana Pougny, Pinchusa Krémgne.
Od roku 1930 Blond zaangażował się w organizację wystaw oraz tworzenie rosyjskiego magazynu Tchisla, w którym pełnił rolę doradcy artystycznego. 
W 1939 roku zaciągnął się do francuskiej armii, w krótce jednak został zwolniony z czynnej służby i poświęcił się pracy społecznej w Awinionie. Po wojnie zamieszkał w Grenoble gdzie skupił się przede wszystkim na malowaniu martwych natur, pejzaży i scen rodzajowych inspirowanych postimpresjonizmem i ekspresjonizmem.
Swoje prace wystawiał od 1925 roku w Paryżu, Anglii, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych. Od okresu okupacji sygnował je nazwiskiem Blond.

W tej kategorii szczególnie polecamy