Tancerka w rewii "Ziegfeld Follies"

140033   Prawd. Alfred CHENEY JOHNSTON 
Tancerka w rewii "Ziegfeld Follies", Nowy Jork, ok. 1920 r.
odbitka na papierze
wym.: 25,3x 20,3 cm/39x45 cm (w ramie)
znak studia fotograficznego "White Studio 6951-114. N.Y."

Alfred CHENEY JOHNSTON [1885-1971] Amerykański fotograf działający w Nowym Jorku, znany głównie z fotografii tancerek Ziegfeld Follies a także aktorek, aktorów i innych osobistości ze świata filmu. W 1908 roku ukończył studia z zakresu malarstwa i ilustracji w National  Academy of Design. Początkowo pracował jako malarz portretowy, ale nie odniósł sukcesu. Za namową swojego przyjaciela, znanego ilustratora Charlesa Dana Gibsona, zajął się fotografią. Około roku 1917 został zatrudniony jako kontraktowy fotograf przez Florenza Ziegfelda. Ponadto Johnston prowadził kilka komercyjnych studiów fotograficznych.

Fotografia przedstawia aktorkę, najprawdopodobniej Lilyan Tashman, w rewii "Ziegfeld Follies". Występy w "Ziegfeld Follies" były początkiem jej hollywoodzkiej kariery. Wcześniej Tashman pracowała jako modelka a pierwsze kroki na scenie stawiała w wodewilu. Aktorka angażowana była głównie do ról drugoplanowych, grała zarówno w filmach niemych jak i późniejszych produkcjach Hollywood. Współpracowała m.in. ze studiem filmowym Paramount. Jej filmowe i teatralne występy  były dobrze oceniane przez recenzentów z branżowych czasopism.

Występy Tashman w ramach "Ziegfeld Girls" (grupa tancerek rewiowych Ziegfelda) w serii rewii "Ziegfeld Follies" na Broadwayu były przełomowym momentem w jej działalności na scenie. Twórcą rewii był Florenz Edward Ziegfeld, amerykański producent teatralny. Przedstawienia "Ziegfeld Follies" gościły na deskach teatru na Broadwayu w latach 1907-1931 i cieszyły się ogromną popularnością.

W tej kategorii szczególnie polecamy