Malarka przy sztaludze

010072   

Erich Dummer [1889 - 1929] 

Malarka przy sztaludze/ oryg.Malerin an Staffelei in Landschaft, 1917 r.

technika: olej na płótnie

wymiary: 34 x 34,5 cm/47,5 x 48 cm

sygn. p.d. "E.D 23.6.17"

 

Erich Dummer swoją przygodę z malarstwem rozpoczął od rysunków bitew morskich i zachodów słońca. Jego pierwszym nauczycielem był Karl Sondermann pod którego okiem zachwycił się naturą oddając ją w romantycznych pejzażach Herrnburg, w którym artysta spędził lato. Dalsze studia kontynuował w Weimarze u profesora Theodora Hagena nie porzucając zachwytu nad naturą i malując krajobrazy Turyngii. Z czasem zaczyna wzbogacać paletę barw. W 1910 roku Dummer udaje się do Monachium i zwraca się w stronę malarstwa portretowego, co dzięki podjęciu nowego tematu nadaje jego twórczości podmuch świeżości. Kolejną cezurą w malarstwie Dummera jest fascynacja Cezannem - prace artysty stają się jaśniejsze, zmienia się również paleta barw. To właśnie w tym okresie powstaje praca: "Malarka przy sztaludze". Kilkutygodniowy pobyt w Timmendorfer Strand wiosną 1921 r. to kolejny etap jego twórczości. Wpływ Cezanne'a kończy się . 

Dummer był przewodniczącym „Stowarzyszenia Artystów Lubeckich”. Był także członkiem rady dyrektorów w Overbeck-Gesellschaft zu Lubeck i przez chwilę jego dyrektorem artystycznym. Ponadto zasiadał w jury " Stowarzyszenia Artystów Północno-Zachodnich Niemiec ".

Dummer prócz talentu malarskiego posiadał żywy talent pisarski. Często wyrażał go w Vaterstadtische Blätter, gdzie jego teksty pojawiały się wraz z reprodukcjami jego prac. 

W tej kategorii szczególnie polecamy