Café Débit de la Marine

020103   Jan BALET [1913 - 2009]
Café Débit de la Marine 
litografia barwna, 35 x 44,6 / 58  x 67,5 cm 
syg p.d: Jan Balet

Jan Balet [1913-2009] urodził się w Niemczech (w Bremen). Po rozwodzie rodziców w 1916 roku Balet zamieszkał wraz z matką w rodzinnych stronach swoich dziadków - w Langenargen. W związku ze stanowiskiem, jakie pełnił jego dziadek (radca sądowy) młody Balet od najmłodszych lat miał kontakt z wieloma znanymi osobistościami, wśród których byli poeci, artyści oraz ważni rangą urzędnicy. Jego wujkiem był Benno Egger znany malarz i ilustrator. W 1920 roku Balet rozpoczął naukę najpierw w Salem, później w Monachium. W wieku 17 lat wyjechał do ojca, do Berlina gdzie rozpoczął naukę rysunku w Kunstgewerbeschule Ost am Achlesischen Bahnhof. Rok później przeniósł się do Monachium gdzie kontynuował naukę u profesora Ege. Współpracował z monachijskim instytutem litografii oraz z galerią Wallach. W wieku 19 lat wynajął pierwszą własną pracownię, w której sprzedawał ręcznie podmalowywane drzeworyty.  W 1934 roku dostał się na studia do Akademii Sztuk Pięknych w Monachium gdzie kształcił się pod okiem Olafa Gulbranssona. U progu II Wojny Światowej otrzymując powołanie do wojska zdecydował się na wyjazd do Nowego Jorku, gdzie początkowo zajmował się malowaniem rustykalnych mebli. W 1929 roku rozpoczął pracę w reklamie. Jednym z pierwszych zleceń było wykonanie dekoracji zdobiących restaurację w słynnym domu towarowym R.H.Macy. Od czasu do czasu projektował dla magazynów modowych w tym dla Mademoiselle gdzie w 1943 roku zaproponowano mu stanowisko dyrektora artystycznego. Balet pracował również dla stacji CBS, dla magazynów: Vogue, House and Garden, Hause Beautiful, The Saturday Evening Post, Glamour, Good Hausekeeping, This week. W 1945 roku otrzymał amerykańskie obywatelstwo. Jego pierwsza ilustrowana książka dla dzieci ukazała się w druku w 1948 roku (Amos and the moon). Artysta podróżował do Meksyku oraz Europy gdzie odwiedził Monachium i Paryż. W 1964 roku w Pavillon Alter Botanischen Garten w Monachium odbyła się duża wystawa jego prac, podczas, której pokazano również ilustracje do książek.  W 1973 roku Balet osiadł w La Landelle , we Francji, skąd przenosił się w 1978 roku do Estavayer le Lac. Zmarł w 2009.


Twórczość Balet'a szybko stała się popularna. Artysta zapraszany był do udziału w wielu wystawach.  Otrzymał kilkadziesiąt nagród i wyróżnień- w 1965 roku okładka, którą współtworzył otrzymała Grammy Awards.

*(Best Album Cover - Classical, Robert M. Jones (art director) & Jan Balet (graphic artist) for Saint-Saens: Carnival of the Animals/Britten: Young Persons Guide to the Orchestra conducted by Arthur Fiedler).

W tej kategorii szczególnie polecamy