Wazon

050137   Wazon, Schreiberhau (Szklarska Poręba), ok. 1930 r.
Huta Josephine
proj. Siegfried Heartel 
wym.: wys. 26 cm, szer. wylewu 14,5 cm 
dekoracja galwanizowana srebrem

Szkło kryształowe wysokoołowiowe, barwione w masie, kolor ciemnozielony. Dmuchany w formie, szlifowany i polerowany. Dekoracja galwanizowana srebrem. Stylizowane motywy roślinne - winorośl i kiście winogron.

cena: 2800 PLN

Za projektem stoi prof. Siegfried Haertel – malarz, wybitny projektant szkła. Haertel kształcił się we wrocławskiej akademii u Carla Ernsta Morgensterna. Zawodowo związał się z przemysłem szklarskim, po I wojnie światowej zorganizował wydział szkła w Szkole Rzemiosła Artystycznego we Wrocławiu. Współpracował m.in. z hutą Josephine w Szklarskiej Porębie.  

Historia huty szkła Josephine (Józefina) rozpoczyna się w połowie XIX wieku. Inicjatorem jej powstania był hrabia Leopold Schaffgotsch. Od początku swojej działalności huta Józefina była miejscem chętnie odwiedzanym przez królewski dwór Prus. W 1892 r. zamówiono dla Wilhelma II grawerowany, złocony serwis szklany dla 200 osób, który cesarz zabrał w 1918 r. po abdykacji do zamku Doorn w Holandii. Wyroby szklane pochodzące ze Szklarskiej Poręby prezentowane były na największych wystawach światowych w Londynie (1851), Paryżu (1867) czy Wiedniu (1873). Dzięki zdobyciu szerokiego uznania, luksusowe szkła z Józefiny  eksportowano  m.in. do Rosji, na Daleki Wschód i do Stanów Zjednoczonych. W okresie secesji wyroby z huty "Józefiny" podporządkowały się założeniom artystycznym nowego stylu. W latach dwudziestych głównym rodzajem produkcji stało się wysokiej jakości szkło kryształowe w stylu art deco.

W tej kategorii szczególnie polecamy