16. WARSZAWSKIE TARGI SZTUKI – RELACJA

Za nami 16. Warszawskie Targi Sztuki, jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce. Jak co roku, od wielu lat, zaprezentowaliśmy w Warszawie obiekty z kolekcji Artykwariatu. Zobaczcie jak wyglądały 16. WTS w Arkadach Kubickiego!

 

16. Warszawskie Targi Sztuki zostały oficjalnie otwarte w piątek 4 października, Gości przywitała Kama Zboralska, która opowiedziała o wystawcach, ich ofercie oraz o najważniejszych wydarzeniach tegorocznych targów. Szczególną uwagę zwróciła na wystawy towarzyszące targom, wystawę Andrzeja Dudzińskiego- Dudiego i Wojciecha Fangora.

Inauguracja 16. Warszawskich Targów Sztuki na zdjęciu Piotr Lengewicz (Rempex), Andrzej Dudziński-Dudi, Magdalena Shummer-Fangor (żona Wojciecha Fangora), Kama Zboralska

W tegorocznych targach wzięło udział ponad 60 galerii, antykwariatów i domów aukcyjnych z całej Polski, pojawiły się także galerie zagraniczne. Oferta wystawców była bardzo szeroka, od prac Olgi Boznańskiej i Józefa Brandta, przez rzeźby Katarzyny Kobro po współczesne malarstwo, grafiki i plakaty. Całość uzupełniała kolekcjonerska sztuka użytkowa: porcelana, szkło, srebro i biżuteria.

Nasza ekspozycja skupiła się wokół prac Olgi Boznańskiej i Romaina de Tirtoffa– Ertego. Pokazaliśmy wyjątkowy portret pędzla Boznańskiej Elegantka we wnętrzu, który powstał w okresie przejściowym, kiedy Boznańska przenosiła się z Monachium do Paryża. Obraz nosi cechy wczesnego malarstwa artystki, równocześnie jest także zapowiedzią jej późniejszej, paryskiej twórczości.

Artykwariat na 16. Warszawskich Targach Sztuki

Ogromne zainteresowanie zwiedzających wzbudzały grafiki Ertego – nowość w naszej kolekcji. Na targach zaprezentowaliśmy trzy sitodruki artysty:  Skradzione pocałunki, Columbinę oraz Odrodzenie feniksa. Mimo, że postać artysty nie była znana zwiedzającym,  jego prace zachwyciły większość naszych gości na targach.

ERTÈ (Romain de TIRTOFF) [1892-1990], Odrodzenie Feniksa, 1983

Zwiedzający chętnie i na dłużej zatrzymywali się przy Kolekcjonerach Porcelany Josepha Franke, Łodziach rybackich Jacobsa i  martwej naturze Huygensa, doceniając wysoki kunszt wykonania i detaliczność tych prac. Zauważone zostały także prezentowane przez nas fotografie.

Wiele rozmów toczyło się również wokół porcelany, srebra i biżuterii z naszej kolekcji. Na targach zaprezentowaliśmy trudno dostępne na rynku figury m.in. Taniec ważki projektu Claire Weiss z 1932 roku oraz Wenus z papugą projektu Adolfa Oppela z 1913 roku. Jeśli chodzi o biżuterię królowały projekty Theodora Fahrnera, ze sreber największym zainteresowaniem cieszyła się imponująca paryska bomboniera z początku XIX wieku.

Wenus z papugą, Niemcy, 1913, Rosenthal, proj. Adolf Oppel

Broszka, Niemcy, lata 30./40. XX w., Theodor Fahrner

Bombonierka, Francja, Paryż, 1809 r., srebro pr. 925

Dodatkowo w niedzielę na naszym stoisku pojawiła się Dorota Żaglewska, która promowała swoją książkę Sztuka czy biznes? Sekrety antykwariuszy. Książka będzie miała swoją premierę już za kilka dni, będzie ją można kupić stacjonarnie w sklepach PWN oraz przez Internet. W listopadzie w Artykwariacie odbędzie się spotkanie autorskie z Dorotą Żaglewską, na które już teraz serdecznie zapraszamy!

Dorota Żaglewska promuje swoją książkę „Sztuka czy biznes? Sekrety antykwariuszy”

Targi były świetną okazją do spotkań i rozmów na temat kondycji rynku sztuki w Polsce. Posłużyły nie tylko wymianie doświadczeń między wystawcami, ale przede wszystkim z kolekcjonerami i miłośnikami sztuki. Czekamy na kolejną edycję za rok!