WAROQUIER Henry de

011104  Henry de WAROQUIER [1881-1970] Miasto hiszpańskie, 1922 r.
olej na płótnie, 47,5 x 81 cm, sygn. l.d. „ Henry de Waroquier “

Waroquier urodził się w Paryżu. Brał udział w zajęciach wykładanych w College Rollin oraz w Ecole d. Arts Decor (klasa architektury prowadzona przez Ch. Genuys), jednak w Akademii Sztuk Pięknych studiów nie podjął. Będąc malarzem-samoukiem inspiracje do swoich prac czerpał m.in. poprzez odwiedzanie pobliskich galerii, takich jak Vollard, Durand-Ruel i Bing położonych przy rue Laffitte.  To właśnie tu poznawał impresjonistów oraz sztukę wschodnioazjatycką. Największe wrażenie wywarł na nim Seurat, z czasem także i Cezanne.
Waroquier inspiracje czerpał również z licznych podróży, jakie odbywał. W latach 1901/10 przebywał w Bretanii, rok później w Szwajcarii, a następnie we Włoszech, które odwiedzał prawie co roku. W latach 1914/21 odwiedził Korsykę, Chamonix, St. Tropez, Bretanię, Hiszpanię, a od 1933 również północną Francję oraz Belgię.
Od 1906 r. swoje prace wystawiał na Salonie Niezależnych, Salonie Jesiennym i Salonie Tuileries. Prócz tego brał udział w wystawach zbiorowych w: Barbazanges (1817), Druet (1921), British Museum w Londynie (1930), galerii Internazionale d’Arte Moderna w Rzymie, w Helsinkach, Art. Institution w Chichago, w Filadelfii czy w Tokyo.
Henry Waroquier mimo iż nie próbował zamykać swojej twórczości w ścisłe ramy to jednak poprzez znajomość włoskich prymitywistów, kontakt z Cezannem w 1918 roku, a także pobyt w Hiszpanii i obcowanie z tamtejszą przyrodą nadał jej oryginalny, rozpoznawalny dla siebie rys.

 

W tej kategorii szczególnie polecamy