Akt (Kobieta w turbanie)

020110   Moise (Mojżesz) KISLING [1891-1953]
Akt (Kobieta w turbanie)
litografia barwna na papierze
wymiar papieru: 71 x 54,8 cm/ wymiar płyty: 56,5 x 42 cm
wymiary w ramie: 82,8 x 67,8 cm
syg.: p.d 'Kisling', l.d '35/100'
l.g. 'Copyright 1952 Edition C. Guillard, 9 rue Rougemont, Paris 9'
 
Moise Kisling [1891-1953] polski artysta żydowskiego pochodzenia urodził się w Krakowie, gdzie rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Pankiewicza. W wieku 19 lat wyjechał do Paryża, gdzie zapoznał się z twórczością Modiglianiego, Chaima Soutina czy Juana Grisa. W 1912 roku osobiście poznał Picassa i Braqua. Na twórczość Kislinga największy wpływ miał postimpresjonizm, kubizm i ekspresjonizm. Zainteresowanie nową, awangardową twórczością powyższych malarzy sprawiło, iż szybko stał się członkiem prestiżowego środowiska zwanego Ecole de Paris. 
W 1912 i 1913 roku wystawiał swoje prace na Salonie Jesiennym, a rok później na Salonie Niezależnych. Zamieszkał w artystycznej dzielnicy Montparnasse, gdzie otworzył swoją pracownię, która od 1916 roku stała się miejscem spotkań świata artystycznego, przebywali tu Picasso, Derrain czy Gris. Nie bez powodu Kislinga określano mianem "Księcia Montparnasse", był bardzo dobrze znany wśród elit Paryża, często uczestniczył w balach  i maskaradach.
Styl malarski Kislinga jest wyraźnym połączeniem tzw. ekspresjonizmu polskiego (formizmu), kubizmu i postimpresjonizmu Cezanne'a. Malował wiele martwych natur i pejzaży, jednak to właśnie jego portrety są najbardziej znane. Postaci na jego obrazach często mają duże, migdałowate, smutne oczy, stąd jego styl był często określany mianem mizerabilistycznego. Charakterystyczne dla jego oeuvre jest wyraźne oddzielanie od siebie plam barwnych, preparowanie czystych odcieni.
Prezentowany przez naszą galerię "Półakt" wpisuje się w ten popularny w twórczości Kislinga nurt, kobieta ma duże, migdałowate oczy, a także ostro zaznaczone brwi. Plamy barwne są wyraźnie od siebie oddzielone, ukazując kobietę na tle liściastego krzewu. Dzieło operuje jasnymi barwami, dominują żółcie, błękity i zielenie. Modelka przypomina kobietę z innego obrazu Kislinga " Jeune femme blonde au fichu rose" z 1935 roku. Kisling wielokrotnie malował te same postaci, jedną z jego ulubionych modelek była m. in. rudowłosa Kiki de Montparnasse.
Artysta został doceniony przez rodzime środowisko, w 1917 roku wziął udział w I wystawie Ekspresjonistów Polskich w Krakowie. Okres jego świetności trwał do 1939 roku, kiedy w wyniku wojny został zaciągnięty do francuskiej armii. Po powrocie z wojska wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie również udało mu się stworzyć niewielkie środowisko artystyczne zgromadzone wokół jego pracowni. Swoje prace wystawiał m.in w "Whitney Musuem of Art" w Nowym Jorku. W 1946 roku powrócił do Francji, gdzie zmarł w 1953 r. Jego prace znajdują się w licznych muzeach, m.in. w Paryżu, Genewie, czy w Warszawie. 

W tej kategorii szczególnie polecamy